Тема. Звук
(Р). Позначення його буквою «ер». Закріплення аналітико-
синтетичних умінь. Читання слів, складів з цим звуком.
Мета: ознайомити учнів артикуляцією звуків. Вчити розрізняти звук на
слух, виділяти його з тексту та за артикуляційними
особливостями.
Закріплювати вміння моделювати
звуко-складову структуру слів.
Формувати вміння виконувати
синтетичні та аналітичні вправи зі
звуками. Розвивати мілкі
м’язи пальців рук. Виховувати любов і
бережне ставлення
до природи.
Хід уроку
1.
Організація класу.
Вже дзвоник пролунав,
На заняття
нас позвав.
Сядьте рівно на стільці,
Бачу всі
ви молодці.
Девіз
готові проказати?
-
«Вчимося швидко ми читати!»
2.
Актуалізація опорних знань.
- Діти, давайте повторимо, які ж звуки ми вже вивчили?
(на дошці графічно позначені звуки буквами: а, о у, и, і – на червоному фоні;
в, к, л, м, н, п -
на синьому фоні)
- А тепер прочитайте слова з наголошеним першим складом,
а потім з наголошеним другим складом:
коса Павло півник
липа
Оксана
калина
- Скажіть, чому слова у другому стовпчику написані з
великої літери?
3.
Мотивація навчальної діяльності.
- Діти, скажіть, будь ласка, а ви любите подорожувати?
Ну, тоді
заплющуйте очі і уявіть собі, що ми
зараз у казковому полі, де тепло, сяє сонечко, пасуться корівки, які потім
дадуть нам смачне і корисне молоко, гудуть бджілки, літають метелики. І
запросила нас до себе в гості одна чарівна квіточка, а яка, ви дізнаєтесь,
відгадавши загадку:
Я на
сонце дуже схожа:
золотиста, ніжна, гожа.
Рано-вранці розквітаю,
Пелюстками всіх вітаю.
Відгадати вам не важко,
Що за
квітка я? ………. (ромашка)
4.
Вивчення нового матеріалу.
а)
- І так,
вимовте слово «ромашка».
- Поділимо його на склади.
- Назвіть перший звук в цьому слові.
Отже, чарівна
ромашка принесла нам новий звук
(р) (прикріплюємо картку з цим звуком на дошку)
- А до якої групи звуків ми його віднесемо?
- Вимовте цей звук ще раз.
- Діти, а хто це до нас стукає? ( приходить чарівний
леопарди)
- А який звук видає
він, коли сердиться? (р-р-р-р-р-)
б) Ознайомлення з літерою «ер» (на дошці графічне
позначення цього звуку)
- А тепер давайте попробуємо викласти букву з маленьких
кружечків у себе на парті (діти викладають). На що схожа літера «ер»?
( на равлика, перевернену букву Ь)
- Діти, подивіться на дошку і виберіть слова з предметних
картинок у яких зустрічається звук (р).
- Визначіть, будь ласка, місце знаходження звуку у словах.
в) А зараз візьміть своє набірне полотно, знайдіть картку
з зображенням предмету у назві якого є звук (р) (картопля, морозиво, сир)
Зробимо звуковий аналіз цього слова.
(діти працюють індивідуально, а один учень біля дошки,
далі коментуємо звукову модель слова
«сир»).
5.
Фізхвилинка.
- Діти,
ви всі були молодці, добре працювали, а зараз трішки відпочинемо
(діти
стають в коло, на головках у кожного імпровізований віночок з ромашок)
Візьмемось за
руки, підемо на луки.
Сплетемо з ромашок
віночок, станем у таночок.
Ой, котився
віночок по лугу –
Здоров’я бажаємо другу (обнімають один одного).
Ой, котився
віночок по полю –
Бажаєм
щасливої долі (відкриваємо ручки, простягуємо
їх один до
одного)
6.
Закріплення вивченого матеріалу.
- Діти
відкрийте, будь ласка, підручники і знайдіть стор. 54.
Давайте прочитаємо слова, що знаходяться у
лівому куточку. Хто їх нам приніс? (сорока)
- А
тепер подивіться на дошку, а які пташки до нас прилетіли в гості, до годівнички
(ворона, дятел, синички, снігур)
Бесіда про зимуючі пташки, про те, що їм
потрібно взимку допомагати прохарчуватися.
-3-
- А зараз попрацюємо в парах: читаємо І стовпчик
учні і варіанту, потім міняємось
завданнями і читають слова учні ІІ варіанту.
- Діти,
коли ви говорили на що схоже графічне зображення звуку (р),
то говорили, що воно похоже на равлика.
Послухайте віршик Н.Забіли
Виліз равлик на стеблинку,
Зупинився і завмер.
На
собі несе хатинку,
А вона, як буква «ер».
А вона, як буква «ер».
-
Самостійне читання слів на сторінці 54.
7.
Підсумок уроку.
- Ну, що
ж, діти, ви сьогодні дуже добре попрацювали. То ж скажіть, з яким звуком
познайомилися?
-А тепер
подивіться на дошку і скажіть, який настрій у людей, подібний до зображень на
картинках, може бути у вас? Зобразіть свій настрій на ромашечках, що
лежать у вас на партах. (Хвилинка релаксації)
- А
зараз прикріпимо на дошці
свої картинки і утворимо цілий букет з ромашок.
- Діти,
а ви помітили, що нам щось хоче сказати наша гостя – чарівна ромашка?
Ромашка.
Я уважно спостерігала за вами протягом всього уроку. Які ж ви були молодці: і уважні,
і грамотні, і дисципліновані. Я бажаю вам, щоби такий гарний настрій
залишався у вас назавжди, бо тільки з таким настроєм ви зможете мати багато
друзів, успішно навчатися в школі та стати справжніми людьми. Бажаю вам
успіхів. До побачення. На все добре.
(Діти
прощаються з чарівною ромашкою, махають
їй рукою).
- Діти,
я дякую вам за чудовий урок. Всі ви були молодці. А на наступний раз до нас
завітає інший казковий герой, який
принесе нам новий звук. Всього найкращого!
*
* *
Комментариев нет:
Отправить комментарий